Boroja
  • Naslovna
  • O meni
  • Blog
  • Kontakt
Potpore za samozapošljavanje
25 April 2018

Potpore za samozapošljavanje. Kako, gdje i zašto?

iboroja Obrt, Poticaji za samozapošljavanje CISOK, HZZ, Paušalni obrt, Poslovni plan

Potpore za samozapošljavanje su državne potpore koje se dodjeljuju nezaposlenim osobama koje se odluče na pokretanje vlastitog posla, a prijavljene su u evidenciju Zavoda.
Ove godine sam se odlučio na odvažan korak, a to je pokrenuti vlastitu firmu. Freelance-am od kraja 2013.g i sad je došlo vrijeme da se krene ozbiljnije.  Odmah u startu kratka napomena, ovo su koraci koje sam ja radio prilikom traženja potpore za samozapošljavanje. Da li je što mijenjano u trenutku kada vi budete tražili potpore, to stvarno ne mogu predvidjeti. Moja namjera je da vam pomognem, a ne da vas zeznem, stoga pamet u glavu i provjerite sve dva puta kao što sam i ja radio.

Potpore male vrijednosti u svrhu samozapošljavanja

Sad kad smo i ovaj dio obavili možemo krenuti dalje. Ovaj prvi dio se odnosi na traženje potpore za samozapošljavanje. Ako nije jasno što je to evo link. mjere.hr . Potpore za samozapošljavanje su državne potpore koje se dodjeljuju nezaposlenim osobama koje se odluče na pokretanje vlastitog posla, a prijavljene su u evidenciju Zavoda. Dakle ako ste nezaposlena osoba, imate ideju, plan ili nešto treće, a dobro bi Vam došla pomoć do 55 000 kn (od ove godine je iznos do 55 000 kn) naravno može i manje onda je vrijeme da razmislite o ovome. Da vas ne zbune razni forumi nije potrebno biti 6 mjeseci, 2 godine i slično prijavljen na zavod za zapošljavanje, dovoljno je biti prijavljen 1 dan. Da utvrdimo gradivo još jednom, dođete na zavod, prijavite se na šalteru i prvi uvjet je ispunjen. Nezaposlena ste osoba i prijavljeni ste u evidenciji.

Prijava na HZZ

Nakon prijave na šalteru, “teta” ili “striček” koji su vas upisali u evidenciju vam daju termin kod vašeg savjetnika. Ja sam već na šalteru napomenuo da se prijavljujem za potporu, a sad nije na odmet i da vi to napravite. Mislim da sam već za tjedan dana imao zakazan termin sa savjetnikom ali opet možda će u vašem slučaju to biti dva tjedna, tri.
Na razgovoru sa savjetnikom smo unijeli sve moje podatke, stručna sprema i slično i ukratko mi je bilo objašnjeno da trebam izraditi poslovni plan, životopis i da ću morati poslušati radionicu za samozapošljavanje koja se održava u CISOK-u i nakon troga još na individualno savjetovanje. Ako vas zanima što je CISOK evo link CISOK

e-Građani

Tu sam dobio i preporuku da si otvorim e-Građani. Za one koji nisu upoznati s e-Građani sustavom evo link e-Građani. Odete do Fine ispunite formular i predate teti na šalteru dobijete ePASS i vaš e-Građani korisnički pretinac je spreman. Samo jedna napomena bez obzira na to što sam pisao štampanim slovima, i usmeno naglasio koji je moj email “teta” na šalteru je krivo upisala email, pa nisam odmah mogao koristiti sustav, čekao sam par dana jer naravno vjerovao sam naivno da će netko na mailu za pomoć odgovoriti. Dakle ako vas ne dočeka mail kad dođete doma s poveznicom na ePASS odmah zovite 072 200027.  Za što vam treba e-Građani? U mojoj priči na početku mi je trebao da ispunim CV/životopis na stranicama HZZ-a, a poslije za otvaranje obrta. U tekstu Otvaranje paušalnog obrta bit će opisan cijeli postupak.

Radionica za samozapošljavanje

Preporuka da obavezno odete na to predavanje. Pod broj jedan jer dobivate bodove za to, a drugo radionica traje cca 2 h i imate predavanje što vam je sve potrebno da predate zahtjev za potpore za samozapošljavanje. Na toj radionici prelazite sve stavke koje se nalaze na stranici od mjere do karijere, zato si pročitajte sve na toj stranici barem dva puta tako da već znate što pitati kad vam predavač/predavačica bude tumačila sve. Kako sam napomenuo da dobivate bodove, vjerojatno vam nije jasno o čemu pričam , ukratko i to će vam biti objašnjeno na radionici, ali da vam otprilike bude jasnije o čemu je riječ, boduje vam se popunjenost poslovnog plana, dolazak na radionicu, priložena pisma namjere ili predugovori (izjave) o budućoj poslovnoj suradnji, suradnja sa Zavodom, obrazovanje ili dodatne edukacije u djelatnosti iz poslovnog plana.. imate to također na stranici od mjere.hr

Poslovni plan

Nakon radionice na vama je da ispunite poslovni plan. Na stranici mjere.hr također imate svu dokumentaciju koju ćete morati predati, poslovni plan, zahtjev, izjave… Skinite na računalo i krenite s ispunjavanjem. Sljedeći korak je s ispunjenim poslovnim planom javiti se na individualno savjetovanje koje vam je zakazano preko vašeg savjetnika. Tu vam savjetnik pregleda poslovni plan, kaže što još trebate popraviti ili ste krivo upisali. Kaže to je to i javite se sa svom dokumentacijom i ispunjenim poslovnim planom na šalter 7. na HZZ-u. Nakon što sam sve ispravio te isprintao još jednom. Otišao sam na šalter, predao sve.”Striček” na šalteru je zaprimio, provjerio da li je sve potrebno tu, i izdao potvrdu da je zaprimio sve dokumente. Dobijete informaciju da će vam se netko javiti kroz desetak dana s informacijom i to vam je to. Prvi korak je gotov.

Par savjeta za kraj

Za kraj želim vam na jednom mjestu ostaviti sve potrebne linkove radi lakšeg snalaženja:

HZZ
mjere.hr
e-Građani
CISOK

Obavijest o pozitivnoj ocjeni dolazi na vašu kućnu adresu u mom slučaju to je bilo nekih 15 ak radnih dana. Osim obavijesti o pozitivnoj ocjeni dobit ćete dva obrasca koja će vam trebati za sklapanje ugovora o dodjeli potpore male vrijednosti u svrhu samozapošljavanja te primjer kako ispuniti bjanko zadužnicu.

To bi bilo sve što se tiče traženja potpore za samozapošljavanje. U sljedećem tekstu čitajte što vam sve treba i na koji način pokrenuti obrt.

 

Tko je Igor Boroja? Otvaranje paušalnog obrta. Što mi sve treba?

Related Posts

Otvaranje paušalnog obrta

Obrt

Otvaranje paušalnog obrta. Što mi sve treba?

Recent Posts

  • Keto dijeta.
  • Besplatne slike za blog i društvene mreže?
  • Instalacija lokalnog servera na windowsima. MAMP
  • Otvaranje paušalnog obrta. Što mi sve treba?
  • Potpore za samozapošljavanje. Kako, gdje i zašto?

Archives

  • June 2019
  • July 2018
  • April 2018
© Boroja 2021