Otvaranje paušalnog obrta. Što mi sve treba?
S dobivenim poticajima za samozapošljavanje ili bez njih red je došao na otvaranje paušalnog obrta. Ako vas zanima što vam sve treba od papirologije na dobrom ste mjestu.
Zašto? Zadnjih par dana pa čak i tjedana prošao sam sve korake potrebne za otvaranje paušanog obrta, pa mislim da vam mogu pomoći s par informacija.
Naravno kao i u tekstu Potpore za samozapošljavanje napominjem da su ovo koraci koje sam ja poduzeo u 2018.g . Da li se što promijenilo u trenutku kada vi budete išli, na žalost to ne mogu predvidjeti, zato slobodno provjerite sve dva puta, nemojte da vam već ovi prvi koraci budu problem. Pa krenimo u otvaranje paušalnog obrta.
Odabir imena.
Ime obrta sastoji se od naziva, opisa djelatnosti, imena vlasnika i sjedišta obrta.
Puni naziv mog obrta je ovaj Print Screen Web Studio, obrt za računalno programiranje, vl. Igor Boroja, Zagreb, Borongaj aerodrom 14a
Idemo s prvim djelom naziv obrta. Print Screen Web Studio. Dakle to je nekakav naziv, a kako piše da Naziv obrta određuje obrtnik određujete ga sami. Može biti na Engleskom jeziku.
Opis djelatnosti. obrt za računalno programiranje. E tu sam ja imao malih problema jer sam na internetu vidio da neki obrti imaju u opisu obrt za web i oglašavanje, ali u gradskom odsjeku za obrtni registar su mi rekli da to ne može proći da web nije hrvatska riječ. Preporučili su mi je da odaberem nešto po NKD-u pa sam odabrao obrt za računalno programiranje.
Ostatak ime obrta se sastoji od imena vlasnika i sjedišta obrta.
Prijava u obrtni registar.
Svoj obrt sam prijavio putem e-Obrta. I moja preporuka je da i vi tako napravite. Naravno ako u neke stvari niste sigurni npr. kao u prvom djelu kod mene odabir imena, ili djelatnosti koje možete odabrati po NKD-u slobodno se uputite u ured odsjeka za obrtni registar i pitajte što vam je potrebno za otvaranje paušalnog obrta. Registracija putem e-Obrta je jednostavna i brza. Treba vam 10-20 minuta i sve je objašnjeno tako da nećete imati problema. Ako sam ja mogao onda možete i vi.
Potrebni dokumenti za otvaranje paušalnog obrta
Od papirologije za otvaranje paušalnog obrta(skenirani dokumenti pošto šaljete putem elektronskog obrasca) vam treba vaša skenirana osobna iskaznica, potvrda o uplati 270 kn u proračun grada Zagreba za troškove otvaranja obrta(mala napomena na e-Obrtu se stalno prikazuje uplatnica na iznos od 250 kn, a kako se vidi da nije ažurirano od 2015.g ja sam uplatio 270 kn kako piše na uplatnici koju možete vidjeti na stranicama Plavog ureda). Trebat će vam i potpisana izjava vlasnika stana kojom dopušta da sjedište vašeg obrta bude na toj adresi. Uz potpisanu izjavu skenirajte osobnu iskaznicu vlasnika. U slučaju da je više vlasnika, uzmite potvrde od svih vlasnika, osobne od svih vlasnika i ZK izvadak gdje se vide svi vlasnici. Ovdje je za link za ZK izvadak. U mom slučaju za dva radna dana u pretinac eGrađana sam dobio rješenje, obrtnicu i pismo obrtniku.
Izrada pečata.
Od dokumentacije potrebna je obrtnica s koje vam prepišu potrebne podatke i to je to. Cijene se kreću od 140-200 kn i za pol sata imate pečat. Sad pitanje da li mi uopće treba pečat? Svi će vam reći da treba. Da ne možete u banci otvoriti račun. Ja sam u Raiffeisen banci otvorio račun bez pečata, mirovinsko nije trebao pečat, gospođa mi je rekla da su dobili dopis da ne trebaju više tražiti pečat. Tu sam već bio razočaran jer ako imam pečat hoću pečatirati. U poreznoj sam se žalio da nisam još nigdje koristio pečat pa mi je službenica rekla onda evo možete se potpisati ovdje pa eto tu štambiljajte prvi put, tako da nisam provjerio da li treba službeno. Čak i kod javnog bilježnika me nisu na sreću tražili pečat za solemnizaciju bjanko zadužnice, jer mi ostao doma.
Banka
Kao što sam maloprije napisao u Raiffeisen banci me nisu tražili pečat. Službenica me pitala da li želim pečat ili da ovjerimo putem potpisa sve što ću raditi s bankom, odlučio sam se za potpis, jer kao što sam napisao već drugi dan sam zaboravio ponijeti pečat kod bilježnika, pa što je sigurno, sigurno. Treba vam osobna, rješenje koje dobijete da ste upisali obrt i obrtnicu. Mislim da obrtnicu na kraju nisu ni gledali već samo rješenje, ali uzmite obrtnicu možda će vas tražiti u drugoj poslovnici. Ispunjavaju gomilu papira tako da se pripremite na sjedenje nekih 40 ak minuta do sat vremena. I moram priznati da nije bilo nikakvih problema tako da nemate brige.
Mirovinsko i zdravstveno.
Za vas iz Zagreba, idete u Trpimirovu 4. To vam je odmah kod ulaza u garaže u Branimir centru (Sheraton). Pitajte na porti gdje da se javite, da ste otvorili obrt i da se trebate prijaviti u mirovinsko. Meni je “teta” na porti rekla drugi kat i da pogledam koja soba jer na sobi pišu za koju su stranku od a do f, od g-m i tako dalje. U narodnim novinama kupite 2 obrasca (par kuna) Tiskanica M-11P i M-1P, I NE ISPUNJAVAJTE IH. Tamo ispunjavaju pred vama formular/tiskanicu. Tražili su samo rješenje da sam otvorio obrt. Naravno uvijek sa sobom nosite sve dokumente koje ste skupili i pečat. U mom slučaju mene nisu tražili pečat već samo potpis i rekli su mi da ne trebam ići na zdravstveno da sad to oni prosljeđuju njima. Tako da jedan posao manje.
Porezna prijava.
Moram priznati da sam tu očekivao svašta. Ali sve je prošlo brzo, bez komplikacija i problema. Na porti pitajte da vas upute u koju sobu da se javite. Ja sam već imao RPO obrazac ispunjen, tako da sam uz njega morao predati i rješenje o otvaranju obrta. Još jednom smo provjerili da li je sve točno upisano. Provjerite da ste upisali u obrascu da želite biti paušalist. I nakon potpisa i par kopija to je bilo to u poreznoj. Tu vam objasne da će sve stići poštom. “Teta” mi je još na papir napisala što od doprinosa moram platiti dok mi ne dođe rješenje. Pitao sam i za PDVid broj. Pa mi je dala dva papira koja moram ispuniti. I to je bilo to. Porezna kao i mirovinsko 15 ak minuta više manje.
Javni bilježnik i bjanko zadužnica.
Ovaj dio se odnosi za vas koji ste tražili poticaje od HZZ-a. Da bi ispunili sve uvjete za sklapanje ugovora o dodjeli potpore male vrijednosti morate imati solemniziranu bjanko zadužnicu kod javnog bilježnika. Bjanko zadužnicu kupujete u Narodnim novinama, a javni bilježnik vas oguli za 135 kn. U pismu koje ste dobili od HZZ-a za pozitivnu ocjenu o dodjeli potpore imate primjer kako ispuniti tu zadužnicu. Ako ste obrt jamac platac ne možete biti sami dakle morat ćete tražiti jamca. Kao što sam prije napisao tu me nisu tražili pečat jer mi je ostao doma, ali da ne bi bilo da vaš javni bilježnik nije dobio od ministarstva dopis ponesite ga sa sobom. Ponesite svu papirologiju sa sobom, mene su tražili rješenje o upisu o obrtni registar, obrtnica, osobne iskaznice mene i jamca, naravno jamac mora također biti prisutan.
Dokumentacija za potpis ugovora o dodjeli potpore male vrijednosti u svrhu samozapošljavanja.
Sve što vam treba od dokumentacije nabrojano je u obavijesti koju ste dobili od HZZ-a. Treba vam preslika dokaza o registraciji obrta, preslika prijave za upis u registar poreznih obveznika za obrte, preslika M1-P i M11-P obrazaca (oni papiri od mirovinskog), dokaz o otvorenom žiro računu poslovnog subjekta, obrazac 1 i 2 koji ste dobili u obavijesti od HZZ-a, te bjanko zadužnicu. Te papire predajete na HZZ-u šalter 8. To su vam oni šalteri s desne strane. Kad predate sve papire, striček na šalteru vam kaže da je to sve i da će vam se javiti kroz 5 – 10 dana da dođete potpisati ugovor. I to su svi koraci potrebni za otvaranje paušalnog obrta.
Plavi ured
Na pitanje Otvaranje paušalnog obrta. Što mi sve treba? Najviše odgovora sam dobio na stranicama Plavog ureda te na njihovim edukacijama. Ekipa iz plavog ureda napisala je odličan tekst 10 koraka kod osnivanja paušalnog obrta koji vam toplo preporučujem. I ja sam koristio ovaj vodič i moram priznati da mi je stvarno pomogao. Tako da samo riječi pohvale za cijeli tim Plavog ureda. Isto tako moram napomenuti da sam polaznik 67. Start-up akademije Plavog ureda. I svi koji planirate u poduzetničke vode obavezno, ali OBAVEZNO, se prijavite na start-up akademiju.